top of page

Folkloristika trimdā: arhīvus meklējot

Latviešu folkloristikas vēsturē aizvien daudz izzināmā. Latviešu došanās trimdā pēc Otrā pasaules kara, kā arī padomju režīma okupētās Latvijas izolācija no Rietumiem bija par pamatu tam, ka latviešu folkloras pētniecība trimdā no 1944. līdz 1990. gadam attīstījās savrupi. Mūsu tradicionālajai kultūrai bijusi liela nozīme latviskās identitātes uzturēšanā Zviedrijā, Vācijā, ASV, Kanādā, Austrālijā, Lielbritānijā un citās mītnes zemēs: godā bijis tautastērps, svinēti Jāņi un citas gadskārtas, cepta rudzu rupjmaize, tautieši dziedājuši, dejojuši, gājuši rotaļās, minējuši mīklas, stāstījuši saviem bērniem teikas un pasakas un ļāvuši iemigt ar latvisku šūpuļdziesmu. Arī akadēmiskajā vidē uzturēta interese: pētījumus folkloristikā veikuši vairāki latviešu zinātnieki, pārstāvot gan pirmo, gan otro trimdas paaudzi.


Folkloristika trimdā: arhīvus meklējot
Foto: Rita Zara

Daudzas trimdas kolekcijas nu glabājas Latvijā, un tās ir nozīmīgs izpētes avots. Taču, iespējams, latviešu trimdas draudžu, organizāciju, skolu vai privātpersonu pārziņā ir folkloristikas vēsturei noderīgi materiāli, par kuriem pētniekiem nav zināms. Tie var būt folkloras pieraksti, dažādi ar folkloras pētniecību saistīti manuskripti (raksti, referāti), kartotēkas, lekciju pieraksti, korespondence, fotogrāfijas, zīmējumi vai tml. Būsim pateicīgi par jebkuru informāciju! Lūdzam rakstīt uz e-pasta adresi: rita.zara@lulfmi.lv


2025. gadā Latvijas Universitātes literatūras, folkloras un mākslas institūts uzsācis īstenot pētniecisko projektu “Latviešu folkloristika trimdā” (Nr. lzp-2024/1-0522, Latvijas Zinātnes padomes finansējums). Projekta uzdevumi ir apkopot iespējami pilnīgu informāciju par latviešu trimdas folkloristikas bibliogrāfisko un dokumentāro mantojumu, perspektīvā radot fundamentālu pētniecisko bāzi daudzveidīgiem latviešu trimdas kultūras pētījumiem. Darbam apvienojusies pētnieku grupa: Rita Zara (projekta vadītāja), Gatis Ozoliņš, Digne Ūdre-Lielbārde, Viesturs Zanders, Ilga Vālodze Ābele, Elīna Gailīte un Elvis Friks. Projekta aktivitātēm var sekot līdzi LU LFMI un Latviešu folkloras krātuves mājas lapā un sociālajos tīklos.


Patiesā cieņā –

Dr. philol. Rita Zara,

LU LFMI Latviešu folkloras krātuves vadošā pētniece, pētniecības projekta “Latviešu folkloristika trimdā” vadītāja

Comments


© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

bottom of page